Uzhánský národní přírodní park.
Je to malebná a jedinečná část Transkarpat, která nemá žádnou obdobu nikde na světě! Tento park se nachází na území oblasti Velykyi Bereznyi (Transakarpatsko) a má obrovskou rozlohu 39 159 hektarů. Přírodní rezervace je dobře známá pro nádhernou přírodní krajinu a unikátní ekosystémy. Od nedávné doby je park Východní biskupské rezervace „Východní Karpaty“ zařazen do Světové sítě biosférických rezervací UNESCO.
Uzhanský národní přírodní park vznikl na podzim 1999 na severozápadě Zakarpatské oblasti. Byla založena na přirozeně chráněných oblastech a objektech, které byly známy na počátku 20. století. Dnes existuje více než 860 vyšších cévnatých rostlin, mezi nimi je 43 druhů, které jsou uvedeny v červené knize Ukrajiny a 2 druhy jsou zahrnuty v Mezinárodní červené knize. Více než 300 lišejníků, asi 150 druhů mechů a stejné množství řas – všechny tyto druhy a mnoho dalších harmonicky rostou v uzhánském NNP.
Území je pokryto nejméně 3000 hektary okouzlujícími panenskými lesy s majestátními buky, smrky a řebříčky. Tyto neuvěřitelné lesy se staly přirozeným domovem více než 230 druhů zvířat, z nichž 30 je uvedeno v červené knize Ukrajiny a 12 druhů v Mezinárodní červené knize. A od roku 2007 je lesní ekosystém uzhanského NNP zařazen do Seznamu světového dědictví UNESCO.
V současnosti uzhánský národní přírodní park získal světový význam a má silný turistický potenciál. Po celý rok se na svém území rychle rozvíjí zelenou turistiku a úspěšně se vytváří ekologické trasy, kterých je nyní kolem 20. Turisté z celého světa navštíví tento park, aby viděli nádhernou scenérii a pestrý živočišný a rostlinný život.
Uzhocký průsmyk
Uzhkovský průsmyk je jedním z nejkrásnějších průsmyků na Ukrajině, s nádhernými výhledy na ukrajinské Karpaty a polské Bieszczady. Převýšeni ze zakarpatské části je jedním z nejrychlejších vzestupů na Ukrajině a jeho výška je 889 metrů. V různých časech byl Uzhovský průchod místem setkávání mezi Polskem a Československem, Polskem a Rakousko-Uherskem, SSSR a Rakousko-Uherskem. Nyní existuje administrativní rozdělení mezi Lvovem a Zakarpatským regionem, a zde zde prochází i státní hranice s Polskem.
Historie tohoto malebného a klidného místa je plná dramat. Během první a druhé světové války zde proběhly kruté bitvy. Četné památky a pomníky, vojenský hřbitov, stejně jako přežívající obranné stavby lanovky Arpad připomínají tyto bitvy.
Minerální prameny ve vesnici Uzhok
Uzhkovské minerální prameny jsou známé již od 17. století. V dobách Rakousko-Uherska, byla na okraji obce postavena nádherná lázeňská oblast s 5 vilkami, 2 sanatoriemi a 30 lázněmi. Pověst o jedinečné léčivé vodě byla rozšířena po celé Evropě a dokonce i nemocní z Anglie navštívili toto lázeňské letovisko. S pomocí této minerální vody si lidé léčí anémii, artritidu, astma, nervové poruchy, gynekologické nemoci a mnoho dalších onemocnění. Na počest životaschopné síly této vody byla dokonce postavena i socha Hercula a jeden ze zdrojů byl pojmenován podle mocného bájného hrdiny.
V roce 1915 bylo toto oblíbené lázeňské středisko zničeno podle některých verzí kvůli požáru. Nicméně, jedinečné prameny existují i v současnoti. Dnes se v Uzhoku nachází 13 minerálních pramenů a jejich chuť se od sebe liší. Chemické složení pramenů je uhličitan uhličitý-vápník-sodík. Minerální voda je bohatá na železo, baryum a oxid uhličitý. Vědci pokračují ve studiu jedinečných kompozic a léčivých vlastností minerálních pramenů Uzhok a turisté sem cestují z celé Evropy, aby si je užívali, stejně jako před 300 lety
Železnice, která vede Uzhockým průsmykem
Tato unikátní železnice byla postavena mistry z Rakousko-Uherska v roce 1905. Tvůrčí tým vedli rakouští inženýři, kteří byli pozváni k tomuto projektu po úspěšném dokončení výstavby složité železnice pro výstup do italských Alp. Během druhé světové války byla železnice důležitým strategickým objektem, a proto prošla systematickými ničeními.
Nyní je železnice přes Uzhocký průsmyk dlouhá 19 kilometrů silnicí s velkmý množstvím serpentýn s četnými strmými stoupáními, hlubokými tunely, terasami a ojedinělými viadukty. Hlavní cesta vede trasou Užhorod-Sambir-Lvov a každý, kdo chce získat nezapomenutelné zážitky, musí určitě cestovat po tomto fantastickém horském úseku!
Místo pádu největšího meteoritu v Evropě (Černá Mlaka trakt).
V dávném 1866, v jasném červnovém dni nedaleko vesnice Knjahynja, se stalo něco neobvyklého. Skutečný meteorit vybuchl ve výšce 40 kilometrů, létal téměř po celém území Slovenska a překonal vzdálenost nejméně 200 kilometrů! Vesničan Vasyl Kryvjanyk měl štěstí – když přišel na seno, objevil obrovský zlomek ve 2 metrové díře. Po nějaké době byl tento jedinečný nález vykoupený za několik volů místním lesníkem, který zase prodal tento fragment meteoritu do Vídeňského muzea.
Od té doby bylo shromážděno více než tisíc úlomků, každý z nich našel svůj domov v různých evropských muzeích. Největší část meteoritu, vážící více než 250 kg byla nalezena na svahu hory Stink v oblasti Černých Mlak. Nyní je tento obrovský fragment uložen ve Vídeňském přírodovědném muzeu a na místě pádu je památná památka a fascinující turistická cesta.
Kostel Sv. Michaela 1745 (vesnice Uzhok)
Jedná se o jednu z nejkrásnějších budov architektury Boyko, která získala status světového dědictví UNESCO. Uzhovský kostel (starý více než 270 let) je postaven z vytesaného stromu na samotném svahu uprostřed přírodního „amfiteátru“. Laconické architektonické formy, jedinečná akustika a dokonalá konstrukce kostela vytvářejí mimořádnou atmosféru!
Neuvěřitelný vizuální dojem se zvyšuje s novou silou při vstupu do tohoto kostela. Místní mistři používali veškeré své znalosti a triky, aby vytvořili efekt architektonického zázraku. Kompaktní a elegantní venkovní část zaujme svouv strmou výškou a nekonečným prostorem uvnitř. Kostel svatého Mikuláše je stále zvláštní Zakarpatská vizitka a oblíbený model pro umělce a více než 100 let obrazy zdobí spoustu turistických, upomínkových a historických předmětů.
Kostel Sv. Mikuláše ve vesnici Husnyi, 1655.
Jedná se o jeden z nejpříkladnější dřevěných kostelů ve stylu Boyko, který je dnes architektonickou památkou národního významu. Je také znám díky svému vynikajícímu ministrovi Zoltanu Sholtesovi, který se později stal světoznámým umělcem.
Kostel je starý více než 360 let, jak dokazuje řezba v kostele s datem stavby (1655). Během této doby svatyně zažila spoustu historických událostí a podstoupila mnoho restaurátorských zákroků. Lidé však mohou obdivovat půvab tvarů a zvláštního pohodlí, které jsou vlastní kostelům ve stylu Boyko. Kostelní věž prošla významnou změnou ve srovnání s původním vzhledem, který se v devadesátých letech minulého století změnil od původního hrotu k pokovanému povlaku.
Most Strychava
Jedná se o jedinečný starožitný most, který je starý více než 500 let! Tento most je postaven v římském stylu a dnes je jediným římským akvaduktem na Ukrajině. Při stavbě budovy nebyl použit ani gram cementu, pouze pískovec.
Tajemství mostu Strychaba je v jedinečné technologii římské školní budovy. Centrální kámen odpovídal za stabilitu budovy a všechny ostatní byly vybrány se šperkařskou přesností každého z nich nebo zataraseny do požadovaného tvaru. Dnes je tento most oprávněně považován za vzorek inženýrského umění a je těžké uvěřit, že již půl tisíciletí existuje, stále slouží jeho účelu!
Obranná linie Arpad
Je to řada obranných struktur ve východních Karpatech, postavených německými a maďarskými jednotkami během druhé světové války. Hlavním cílem této linie byla bitva proti postupujícímu sovětskému vojsku. Během východokarpatské vojenské operace byla obrana držena skupinou vojáků vedených generálem Heinricim z 1. tankové armády Německa a 13. pěší divizí 1. armády Maďarska.
Linie Arpadu proběhla z průsmyku Dukla na Yablunětský průsmyk a byla dlouhá asi 600 kilometrů. Linie se skládá z mnoha zvláštních obranných objektů. Pouze v rámci hranic čtvrté ukrajinské fronty bylo postaveno kolem sto klíčových bodů, 439 otevřených požárních linek, 759 schránek a 394 zbraňových zařízení. Také spousta zákopů a pěchotní zákopy o celkové délce více než 400 km, stejně jako asi 135 km protitankových zátarasů.
Dnes je Arpad Line živým příkladem účinného defenzivního komplexu postaveného v naléhavých podmínkách a s minimálními zdroji. V Bereznyi prošel Arpad Line několika místy a nyní můžete vidět zbytky obranných a opevnění v následujících místech:
• Uzhoský průsmyk, známý pro existenci silného defenzivního uzlu s mnoha zákopy opevněnými 30 a 60 zbraňovými zařízeními (ne všichni přežili až do naší doby).
• Vesnice Jornava, kde zůstaly zbytky vojenského bunkru.
• Vesnice Sil s různými ploty proti tankům.